Jak na slehnutí hlavičky u miminek 20.8.2021

Jak na slehnutí hlavičky u miminek

Pokud miminko stáčí hlavičku ke straně nebo vleže preferuje pouze jednu stranu, může hlavička oploštět. To může být způsobeno také vrozeným zkrácením svalů krku nebo jejich poraněním při porodu. Samotná deformace nemá vliv na růst mozku, na inteligenci ani na motorický vývoj jedince, ale z kosmetického hlediska dítě v pozdějším věku trpí.

Co způsobuje asymetrii dětské hlavičky?

Zvýšený výskyt plagiocefalie, jak se oploštění nazývá odborně, je také u předčasně narozených dětí. Jejich kosti ještě nejsou zcela osifikované, jsou měkčí, proto k deformitám hlavičky dochází častěji. Navíc hmotnost i velikost hlavičky bývá vzhledem k poměru těla větší, než je tomu u dětí s normální porodní váhou.

Někdy miminka upřednostňují jednu pozici hlavičky, protože veškeré podněty - hlasy, zvuky nebo světlo, přicházejí k miminku dlouhodobě pouze z jedné strany. Varovným znakem může být kulatá lysinka vzadu na temeni hlavy. „Snažte se proto polohu dítěte v postýlce volit tak, aby přístup světla, ale i hraček, které sleduje, byl střídavě zprava a střídavě zleva. Měňte také místa, ze kterých na něj mluvíte. Dítě tak bude nucené aktivně otáčet hlavičkou a sledovat vás“, radí fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová. Pokud toto kolem třetího měsíce ještě nedokáže, poraďte se pediatrem.

Prevence slehnutí dětské hlavičky

„V průběhu dne v době bdělosti by mělo miminko střídat polohy a nevyhýbat se ani poloze na bříšku. V této poloze zkouší zvedat a přetáčet hlavičku a zapojovat šíjové svaly, což je pro další vývoj pohybu nesmírně důležitý“, vysvětluje Mgr. Karasová.

Snížit pravděpodobnost slehnutí hlavičky pomáhá i nošení dítěte v šátku nebo v ergonomickém nosítku. Navíc tak podpoříte i správný psychický, motorický a sociální vývoj dítěte.

Vhodnou prevencí slehnutí hlavičky je používání ergonomických podhlavníčků či podložek.

Pokud přetrvává asymetrie hlavičky i po třetím měsíci věku dítěte, pravděpodobně se již pouhým polohováním nevyřeší. Vaše děťátko by měl vyšetřit dětský neurolog a fyzioterapeut a navrhnout vhodnou léčbu. Ve většině případů pomůže rehabilitace, nejčastěji Vojtovou metodou, ve výjimečných případech je nutné operační povolení zkráceného svalu.