Jak na bolestivé bradavky?

Jak na bolestivé bradavky?

Mnoho matek uvádí, že jejich bradavky jsou během kojení bolestivé a citlivé. Nepodlehněte panice, pokud máte podobné potíže i vy, je to docela běžný jev, kterým musí mamky čelit po celém světě. 80-90% matek zažíva jistou míru bolesti bradavek. Tato skutečnost je nejčastěji zapříčiněna nesprávnou polohou miminka při kojení, nebo jeho nesprávným přisátím. Správné přisátí (nebo správná technika přisátí) a správná poloha miminka je klíč k úspěšnému kojení. Pokud s tím máte problém, doporučuje se konzultovat to s laktační poradkyní, porodní asistentkou nebo jiným zdravotníkem podporujícím kojení. 

Zatímco sa problém s přisátím a polohováním miminka vyřeší, Lansinoh HPA® Lanolin vám může pomoci zmírnit bolest a ochránit bolestivé a popraskané bradavky. Je 100% přírodní a bezpečný pro miminko a matku- světově nejčistší lanolin a také jediný krém na bradavky, který získal povolující pečeť od Britské nadace pro alergie, že není alergenní. Obrovskou výhodou je také to, že ho nemusíte před kojením odstranit z bradavky.

Je to normální, když jsou vaše prsa větší a těžší a trochu jemnější, když začnou produkovat více mléka. Někdy jejich naplnění mateřským mlékem může vést k takovému nalití, že budou velmi tvrdé a bolestivé. Pokud dojde k přeplnění prsů, kojte co nejvíce z postiženého prsu. Pokud jsou vaše prsy přeplněné mlékem, doporučuje se před kojením trochu si mléka ručně nebo pomocí odsávačky odsať- zjemní se tím bradavky i celý prs a vaše dítě se snadněji přisaje. Můžete také použít chladný obklad TheraPearl 3v1 mezi kojením, aby vám pomohl uvolnit bolest. Také si dávejte pozor na to, abyste měli dostatek tekutin a odpočinku a aby vám vaše podprsenka dobře seděla.

Některé ženy mívají problémy se zablokovanými mlékovody, což nastává tehdy, když se prsy pravidelně nevyprázdní. Zablokovaný mlékovod lze nahmatat jako malou tvrdou hrudku na prsu, která je bolestivá na dotek. Pokud se vám tento problém vyskytne, je velmi důležité kojit co nejčastěji z postižené strany, protože to pomáhá hrudku uvolnit. Můžete použít teplou terapii TheraPearl 3v1, která se jednoduše a rychle ohřeje v mikrovlnné troubě a pak si ji přiložit na postižené místo. Znovu, je důležité nosit podprsenku, která vám dobře pasuje, přednostně ty, které jsou bez kostic, také takovou, která vám není příliš těsná, neboť to může mlékovody jen více stáhnout.

Dalším z problémů, se kterými se matky mohou během kojení setkat je mastitida. Nejčastější příčinou mastitidy je nedostatečné vyprazdňování prsů a většinou je to pokračující problém neřešených ucpaných mlékovodů. Symptomy mastitidy jsou červené a nateklé části pokožky na prsou, které jsou teplé a bolestivé na dotek. U některých matek se také jako symptom může vyskytnout chřipka. Tak jako u jiných problémech, důležité je co nejčastěji kojit z postiženého prsu, pokud je to nutné si mléko i odsávat. Třeba se zejména ujistit, zda je prs opravdu vyprázdněn během každého kojení. Dopřejte si více odpočinku a použijte TheraPearl 3v1 teplý obklad na zmírnění bolesti.

Pokud máte problém s plochými bradavkami a vaše dítě má problém s přisátím, potřebujete vaši bradavku jemně vytáhnout. Můžete na to použít Lansinoh pumpičku na formování bradavek Latch assist, která vám s tím jemně a elegantně pomůže.

Tipy na zmírnění bolestí bradavek:

  • Zkontrolujte, zda se miminko správně přisálo a zda je ve správné poloze. Vaše dítě by mělo mít v ústech větší část dvorce kolem bradavky a jeho jazyk by měl být pod vaší bradavkou
  • Pravidelné kojení může také pomoci. Čerstvě narozené miminko by se mělo krmit 8-12 krát během 24 hodin
  • Kojte nejprve z té strany, která je méně bolestivá, pak když už mléko teče, můžete prsy vyměnit
  • Nepoužívejte prsní vložky, které obsahují plastovou výztuž, která udržuje bradavku ve vlhkém prostředí
  • Snažte se vyhnout krémem, které by měly být odstraněny před kojením, zvýšené tření bradavek může pouze více dráždit

Jiné příčiny bolesti bradavek v prvních dnech:

Přeplnění prsů- pokud jsou vaše prsa tak přeplněné mlékem, že je pro vaše dítě těžké se přisát. V tomto případě pomáhá zejména odsát si před kojením trochu mléka a také pravidelně kojit – alespoň každé dvě hodiny s delší přestávkou v noci. Přeplnění prsů může vést k dočasně plochým nebo vpáčeným bradavkám.

Podjazyková uzdička – tento problém může být jednoduše odstraněn nástřihem uzdičky – poraďte se o tom se svým dětským lékařem.

Přerušování sání – odebrání vašeho dítěte z prsu, aniž přestalo samo sát může zvýšit pravděpodobnost bolestivých bradavek. Pokud potřebujete vaše dítě odpojit z prsu, přerušte sání tím, že vložíte váš prst mezi jeho dásně.

Pokud zjistíte, že máte zánět prsou, je dost pravděpodobné, že jste také měli ucpaný mlékovod – přečtěte si příručku o mastitidě a zjistíte více.

Pokud máte problém s kojením, určitě si vyhledejte odbornou pomoc od laktační poradkyně nebo porodní asistentky.


Možnost si lanolin zakoupit naleznete ZDE.